Author Topic: Seksizam u svakodnevici: Muž ti kuha? A zašto ti to ne radiš?  (Read 1121 times)

ivanak1313

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 50
    • View Profile
Seksizam u svakodnevici: Muž ti kuha? A zašto ti to ne radiš?

Oba spola otvoreno su progovorila kakve seksističke komentare su čuli. Nekima je u redu da žene manje plaćaju za isti posao jer "muškarac ima veće troškove"

I muškarci i žene otvoreno su progovorili na aplikaciji Whisper o najgorim seksističkim komentarima koji su im bili upućeni. Stereotip je i dalje da je žena za kuhinju i djecu jer "nije previše bistra", a muškarac za fakultete i veće plaće za isti posao, jer "on ima veće troškove".
Ovo su njihova iskustva:
- Ideš na smjer znanost? Mislim, sretno, ali... To su stvari za muškarce, nećeš daleko dogurati.
- Žene ne pripadaju na fakultet, trebale bi biti kod kuće i imati djecu.
- Tvoj muž kuha? Zašto to ti ne radiš?
- Neznanac mi je prišao na poslu i pitao me zašto nisam udata, jesam li neplodna.
- Ti si žena, ti nisi za vojsku.
- Ideš li na fakultet po svoju "gospođa" diplomu? Nisi previše bistra, čak niti za curu.
- U ovoj kompaniji muškarci moraju imati veće plaće jer oni uzdržavaju svoje obitelji, imaju više troškova nego ti.
- Ti si muškarac pa ne možeš odgajati kćer samostalno.
- Zašto plačeš? Pa što si ti curica?
- Jednom su mi rekli da zašutim jer je "muškarac govorio".

http://www.24sata.hr/psihologija/seksizam-u-svakodnevici-muz-ti-kuha-a-zasto-ti-to-ne-radis-425306