Author Topic: Prva pokrivena načelnica u Evropi  (Read 1481 times)

Mia

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 70
    • View Profile
Prva pokrivena načelnica u Evropi
« on: November 26, 2012, 12:07:29 am »
Odavno nijedna vijest, u političkom, ali i uopće u javnom životu na našim prostorima, nije odjeknula poput one, da je Visočanka Amra Babić, kandidatkinja za načelnicu općine Visoko, ubjedljivo pobijedila na lokalnim izborima 2012. godine.  Jedna je od rijetkih žena u BiH koja će u naredne četiri godine obnašati ovu značajnu funkciju, a posebnu pažnju, kako domaće tako i strane javnosti, privlači činjenica da gospođa babić već dvadeset godina nosi  hidžab. Ona je prva pokrivena načelnica u Evropi, ali i osoba koja je do sada radila na izuzetno odgovornim mjestima i gotovo uvijek bila nositeljica pionirskih uloga kada su u pitanju projekti u koje je bila uključena.

-   „Sigurno nema pitanja na koje već niste odgovorili u brojnim intervjuima nakon što ste izabrani za načelnicu. U intervjuu za prethodni broj Zehre kazali ste da se u izbornoj platformi SDA Visoko nalazi pet strateških pravaca djelovanja. Koji segment će imati prioritet, čime ćete započeti svoj četverogodišnji mandat?“

Babić: „ Prvi posao i preduslov uspješnosti svih narednih jeste reforma općinske administracije. Moj cilj je brza i efikasna administracija, javni servis u službi građana i privrede. Uvođenje koncepta e-uprave, standardizacija procedura, organizovanje sektora za lokalni ekonomski razvoj, samo su neki od zadataka. Paralelno sa ovim radiću na organizovanju privrednog savjeta kao kolektivnog savjetodavnog tijela općinske načelnice, pokrenuti aktivnosti na reviziji strategije razvoja, doradi iste, implementaciji razvojnih planova u prostorni plan, regulaciji prostora. Sve pobrojane aktivnosti imaju zajedničku konačnicu: stvaranje povoljnog ambijenta za pokretanje i razvoj investicija i otvaranje novih radnih mjesta.“

-   „Vi ste jedan od svijetlih, ali rekla bih statistički rijetkih, primjera da žena može na dostojanstven način izgraditi karijeru i ostvariti izniman politički rezultat. Htjeli mi to priznati, ili ne, žena u bh društvu uopće, a posebno pokrivena žena, susreće se sa diskriminacijom tokom obrazovanja, traženja zaposlenja, napredovanja na poslu... Kako zaštiti ženu, koje su Vaše ovlasti i namjere u tom smislu?“

Babić: „ Zaštita žene u porodici, ali i u društvu, zaštita njenih osnovnih prava na dostojanstven život, obrazovanje, rad, zaštita majčinstva, sve su to zakonske kategorije koje nisu direktne nadležnosti lokalne samouprave.  Uprkos tome, svi imamo obavezu ali i dužnost da prava svih ljudi, u ovom slučaju prava žena, štitimo i napređujemo. Razvoj svijesti društva u cjelini, zrelost da prihvati jednakopravnost, odricanje od privilegija povlaštenog dijela društva, uslovi su da ta i takva diskriminacija postanu prošlost. Lično smatram da je potrebno da dođe do smjene generacija da bi to postalo kolektivna svijest. Do tada, žene moraju biti odlučnije, hrabrije u ostvarivanju svojih prava, energičnije u oduzimanju jednostrano prisvojenog ekskluziviteta muškarcima, moraju imenom i likom ukazati na svaki pokušaj diskriminacije i nasilja, bilo da je riječ o nasilju u porodici, školi ili na radnom mjestu. Trebaju reći: Stop!
Sa svoje strane, spriječiću i nastojati da preveniram svaki takav pokušaj. Mislim da sve žene kroz moj primjer dobivaju dodatni motiv i snagu da ne dozvole da ih iko sprečava u njihovim pozitivnim namjerama da svoj život i svoje okruženje učine boljim, plemenitijim i ljepšim.“

-   „Kao vjernica znate da žena ne smije i ne može zanemariti neke svoje porodične obaveze. Čak i one žene koje ne praktikuju vjeru, duboko su nesretne jer često ne mogu izbalansirati profesionalne i porodične obaveze, a one koje uspjevaju u tome bukvalno uništavaju svoje zdravlje. Kada će žene u BiH imati skraćeno radno vrijeme i duže porodiljske dopuste?“

Babić: „ Vrijeme u kojem živimo je, nažalost, i nemilosrdno i nepravedno prema pitanjima o kojima govorite. Ne mogu dati precizan odgovor na ovo pitanje jer on ne zavisi od mene. Ali zavisi od svih nas. Od naše spremnosti da postavimo zahtjeve i istrajemo na njihovoj realizaciji. Od spremnosti društvene zajednice, zakonodavne vlasti, poslodavaca, da prihvate iste.“

-   „Izabravši Vas za načelnicu, Visočaci i Visočanke su zaista briljirali na testu demokratije, otvorenosti, ali s druge strane, pokazali  da još uvijek drže do univerzalnih vrijednosti. Odabrali su obrazovanu, sposobnu ženu, ali i ženu koja njeguje vjerske i tradicijske vrijednosti. Ipak, bez obzira na ovakva razmišljanja mnogih Vaših sugrađana i uopće stanovnika BiH, u našem društvu sve su prisutnije nevrijednosti koje se ogledaju u velikom broju razvoda, preslobodnom ponašanju mladih ljudi,  neprimjerenom obilježavanju vjerskih praznika... Na koji način se boriti protiv takvih pojava?“

Babić: „ Naše škole, već duže vrijeme, egzistiraju kao obrazovne ali ne i kao odgojne ustanove. Naše porodice su sve više porodice novog doba u kojem imamo premalo vremena za razgovor, za sijela, jednostavno jedni za druge. Univerzalne vrijednosti moramo učiti i u kući i u školi. Njegovanje tradicije, običaja, mora biti zadaća svakog pojedinca, ali i društva.  Mi danas, nažalost, imamo prepune medije negativnih primjera.  Pozitivnih je možda i više, ali nema ih u medijima. Smatram da je i to način da popravimo situaciju. Ukazivati na dobro, na lijepo, na pozitivno, bez prevelike kritike govoriti kako bi nešto trebalo raditi i uraditi. Treba nam puno više ljubavi jednih prema drugim, lijepe riječi, lijepih primjera i afirmacije pozitivnih vrijednosti. Ja sam sretna što živim u malom gradu, gradu u kojem se poštuje tradicija i drži do običaja, gdje se oni prenose s koljena na koljeno. Gradu u kojem je porodica, ipak, najvažnija, a sve ostalo dolazi kao nadgradnja.“

-   „ Vaše i do sada brojne obaveze u narednom periodu će se značajno povećati. Sastanci, razgovori sa strankama, putovanja... Sve to znači mnogo odricanja, ali sigurno ste svjesno ušli u sve to rukovođeni višim ciljevima. Ipak, kako sve te ovosvjetske aktivnosti i zadatke uskladiti sa duhovnošću koje se sigurno ne želite odreći i koju ste tako dugo gradili?“

Babić: „ Organizacija je najvažniji resurs koji imamo. Sa dobrom organizacijom, vremena možemo izvući iz njega maksimum. Moje dosadašnje obaveze već duži niz godina nisu različite od ovih koje me očekuju u narednom periodu. Ja se nekih stvari nisam ni do sada htjela odreći. Nadam se, sa Božijom pomoći, da u vremenu koje je preda mnom neću imati takvih problema. Dan ima 24 sata, a sedmica 7 dana. Za sve možemo naći vrijeme. Naravno, ja se uzdam i u saradnju i aktivan pristuo svih zaposlenika općine Visoko, članova Općinskog vijeća, mojih stranačkih kolega, svih dobronamjernih pojedinaca, privrednih subjekata i institucija- jednom rječju, očekujem sinergetsko djelovanje svih aktera javnog života. Sa puno elana i spremnosti na rad i zalaganje ulazim u mandat i nadam se uspjehu, ako Bog da.“


Za magazin "Zehra" razgovarala Aida Kahriman-Krhan