Author Topic: Žene se sramežljivo uključuju u politička dešavanja, važno je imati vjeru u sebe  (Read 2301 times)

Mia

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 70
    • View Profile
LEMANA TERZIMEHIĆ, PREDSJEDNICA FOM SDP NOVO SARAJEVO

SUTRA.BA: Zašto baš politika i otkad ste u politici?

Lemana Terzimehić: Politika je odavno dio mog života i moje svakodnevnice. Kao takvu u porodični dom, donijeli su je moji roditelji kojima je ona i zanimanje, ali i stil života. Nekako nenametljivo postala je i dio mene. Podrazumijevalo se, bez znaka „moranja“, da ću i ja krenuti tim putem. S ponosom mogu reći da sam vlasnica partijske članske karte već 13 godina. Još kao srednjoškolka sam shvatila da, ukoliko želim promijeniti neke stvari oko sebe, moram biti društveno odgovorna osoba. Ne znam i ne mogu sjediti i čekati da drugi učine nešto za mene.

SUTRA.BA: Smatrate li da je položaj žena u politici, konkretno u Bosni i Hercegovini minoriziran i sistemski diskriminiran?

Lemana Terzimehić: Danas se pred ženu stavlja mnogo više zahtjeva nego ranije. Očekivanja su mnogo veća. Ona je danas i domaćica, supruga, majka, ali i liječnica, učiteljica, prodavačica. Sve te uloge treba podmiriti i biti jednako uspješna kao i muškarac. Ne bih rekla da je položaj žena sistemski diskriminiran. Žene se još uvijek sramežljivo uključuju u društveno-politička dešavanja. Ne želim vjerovati da nemaju dovoljno samopouzdanja i vjere u sebe. Kada govorimo o položaju žena unutar SDP, onda moram istaći da diskriminacije takve vrste nema ili je ima u nekim ekstremnim slučajevima. Položaj žene, njena uloga i participacija u partijskim organima definirani su statutarnim odredbama. Kao žena u SDP nikada nisam osjetila da sam na neki način diskriminirana ili da su mi uskraćena neka prava. Sa svojim drugovima imam krajnje korektan i pošten odnos.

SUTRA.BA: Postoje li određene strategije za promoviranje ravnopravnosti spolova?

Lemana Terzimehić: U našoj državi postoji Zakon o ravnopravnosti spolova, kojim se uređuje, promovira i štiti ravnopravnost spolova, garantiraju jednake mogućnosti i ravnopravan tretman svih osoba bez obzira na spol, kako u javnoj tako i u privatnoj sferi društva, te uređuje zaštita od diskriminacije na osnovu spola. Na osnovu toga izrađen je i bosanskohercegovački Gender akcioni plan, koji jasno definira praćenje implementacije Zakona o ravnopravnosti spolova u svim sferama društva, usklađivanje zakonodavstva Bosne i Hercegovine s pravnim nasljeđem Evropske unije, te promoviranje ravnopravnosti spolova. SDP ima jasnu politiku kada je u pitanju ravnopravnost spolova. U prilog tome ide i činjenica da se na listi kandidata/kandidatkinja za Općinsko vijeće Novo Sarajevo nalazi 14 žena, od toga šest žena među prvih deset kandidata/kandidatkinja. U našoj zemlji mladi ljudi umjesto da budu glavna pokretačka snaga, sve više je onih koji su spremni napustiti Bosnu i uputiti se u neke druge zemlje u potrazi prvenstveno za poslom. Smatrate li da su razlozi ovakvog razmišljanja opravdani? Donekle razumijem takvo razmišljanje, ali ga ne opravdavam. Da su mladi budućnost ove zemlje, floskula je koju koriste „stariji“ kako bi opravdali svoj nemar prema ovoj populaciji. Mladi trebaju biti sadašnjost i na tome treba raditi. Nelson Mendela je rekao, da je "obrazovanje najmoćnije oružje koje možemo upotrijebiti kako bismo mijenjali svijet.“ Stoga treba ulagati u edukaciju mladih ljudi, njihovo stručno usavršavanje, a sistem obrazovanja treba prilagoditi potrebama tržišta kako bi se omogućilo veće zapošljavanje mladih i spriječio njihov odlazak iz države. To je ono što sistem treba da uradi. S druge strane mladi se moraju probuditi i shvatiti da se niko neće boriti za njihova prava, osim njih samih. Dakle, oni su ti koji trebaju mijenjati sistem i stvarati prilike za rad, zapošljavanje i napredak novih generacija.

SUTRA.BA: Koliko su mladi ljudi potrebni politici a koliko politika mladim ljudima?

Lemana Terzimehić: Istraživanja su pokazala da samo 20% mladih misli da ima nekog uticaja na lokalnu politiku. Savremeni tokovi društveno-političkog života traže nove ideje, nove ljude. Evidentno je da mladi ljudi mogu pružiti neka nova razmišljanja, ali i učiniti korak naprijed ka očuvanju i izgradnji jedinstvene i cjelovite Bosne i Hercegovine. Politika traži ljude koji umiju da se prilagođavaju potrebama zajednice, ali i mijenjaju i usavršavaju ukoliko to nameće vrijeme i društvo.

SUTRA.BA: Da li kao mlada političarka vjerujete da možete donijeti promjene na nivou lokalne zajednice?

Lemana Terzimehić: Smatram da zajedno sa svojim drugaricama i drugovima, mogu nastaviti raditi ono što je do sada uspješno činio još uvijek aktuelni Klub vijećnika SDP u Općinskom vijeću Novo Sarajevo, a sve u cilju da našu općinu učinimo ugodnim mjestom za život, rad, te kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Nadam se, da će što veći broj mladih ljudi uvidjeti potrebu društvenog angažovanja i uključivanja u lokalne političke aktivnosti i time postati društveno odgovornim osobama.


Preuzeto sa www.sutra.ba