Author Topic: Dvodnevni Trening o liderstvu u Livnu i Bijeljini  (Read 3510 times)

Zilka

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Dvodnevni Trening o liderstvu u Livnu i Bijeljini
« on: November 22, 2012, 03:15:14 pm »
TPO Fondacija u Saradnji sa Li-Woman i Lara Bijeljina organizira dvodnevne treninge na temu Jacanje liderskih vjestina u radu u lokalnoj zajednci za 40 mladih politicara/ki i aktivista/kinja u ove dvije lokalne zajednice

Trening u Livnu se odrzava 01 i 02. decembra 2012 godine, kontakt osoba Jasminka Borkovic

Trening u Bijeljini se odrzava 04 i 05. decembra 2012 godine, kontakt osoba, Radmila Zigic

Trening ce voditi Emina Abrahamsdotter.

ružica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Dvodnevni Trening o liderstvu u Livnu i Bijeljini
« Reply #1 on: December 13, 2012, 12:39:22 pm »
Radionica u Livnu je bila odlična. okupila je puno mladih političara/ki, kao i mladih aktivista iz NVO sektora. mislim da ovakvih radionica treba raditi puno više jer samo na taj način možemo mlade osvijestiti da se aktivno uključe u političke procese i promjene.
MLADI JEDINO IMAJU VREMENA ZA PROMJENE!

Ružica Grgić-Brešić

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Dvodnevni Trening o liderstvu u Livnu i Bijeljini
« Reply #2 on: January 16, 2013, 12:23:08 am »
Za radionicu u Bijeljini mogu da kazem samo da je bila odlicna, to je moj utusak kao jedne od trenerica, nadam se da ce se oglasiti i nasi ucesnici i ucesnice.
Ukratko:
Dvodnevna radionica „Liderstvo u lokalnoj zajednici“ održana je 04. i 05. decembra 2012. godine. Od 23 učesnika i učesnice, većina su aktivisti/kinje političkih partija (SDP, SP, PDP, SDS, SNSD, DNS, SRS RS, SDA) sa područja Bijeljine, Ugljevika, Zvornika i Lopara, a nekoliko njih su angažovani u NVO-a (EKO Leonardo, Svetosavska zajednica, Udruženje žena Janja). Bili su aktivni i motivisani da uče i svi veoma malo znaju o rodnoj ravnopravnosti.

S obzirom na ostavarene uštede u budžetu, uz odobrenje TPO Fondacije, podržana su tri projekta učesnica radionice.
1.   „Dječiji kutak“ u MZ Gradac, opremanje dvorišta OŠ „Petar Petrović Njegoš“ ljuljaškama, klackalicama i toboganom za djecu.  Koordinatorica Vukica Mićić (aktivnistkinja SDS).
2.   „Prevencija karcinoma dojke i grlića materice kod žena na seoskom području opštine Ugljevik“, organizatorice Lela Marić i Zdravka Vukašinović (aktivistkinje Sosijalističke partije Ugljevik).
3.    „7 ulica za 51% žena“ – inicijativa za  povećanje broja  ulica u Bijeljini koje nose naziv po ženama. Organizatori: Dana Šakotić i Budimir Ignjatov (aktivisti Demokratskog narodnogg saveza).

Sva tri  projekta provedena su u periodu od 17 - 28.12.2012.godine.

U okviru akcije „7 ulica za 51% žena“ provedeno je istraživanje  o zastupljenosti  žena  u nazivima ulica, trgova i javnih  ustanova u Bijeljini,  održan je  okrugli sto na temu „Kulturno istorijski značaj ženskog društva Kolo srpskih sestara za razvoj ženske emancipacije u Bijeljini“  i pokrenuta inicijativa  prema Skupštini Grada  da jedna ulica dobije ime po osnivačici  Kola srpskih sestara , učiteljici  Mariji Todorović  koja  je 1905. godine osnovala ovo, prvo žensko društvo  u  Bijeljini.  Inicijativu je podržalo  svojim potpisima više od 100 građana/ki Bijeljine 
Od više od 200 ulica u urbanom dijelu Bijeljine, samo sedam (7 ) nosi  imena žena,  pa su organizatori  tako i nazvali  svoju akciju.
Akcija za davanje naziva jedne ulice  u gradu  po ženi koja je bila aktivistkinja za humanije društvo u vrijeme kada su žene bile potpuno isključene  iz javnog  života  ima simboličan  karakter i treba da ukaže  lokalnoj upravi da principi rodne ravnopravnosti nije integrisan  u ovaj dio javne politike.

zdravka

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Dvodnevni Trening o liderstvu u Livnu i Bijeljini
« Reply #3 on: January 16, 2013, 04:29:26 pm »
Kao ucesnice dvodnevne radionice "Liderstvo u lokalnoj zajednici" koja je odrzana u Bijeljini, konkurisali smo za projekat koji nam je odobren i podrzan od strane TPO Fondacije i NGO" Lara "Bijeljina.Projekat je nosio naziv" Prevencija karcinoma dojke i grlica materice kod zena na seoskom podrucju opstine Ugljevik".Projekat je realizovan u Trnovi Donjoj, dana 26.12.2012.Cilj projekta je bio podizanje svijesti zena i drustva uopste u seoskim sredinama o ovoj zlocudnoj bolesti te isticanje vaznosti prevencije i edukacije zena o raku dojke i grlica materice.Ucestvovalo je oko 40.zena sto smatramo velikim uspjehom ovog projekta.O ovoj temi su govorili doktori ginekolozi koji rade u Domu zdravlja Ugljevik.Predavanje se sastojalo od prezentacije putem projektora i kratkog kursa o samopregledu dojki.Takodje, govorilo se i o trenutnim mogucnostima zastite zdravlja zena u Domu zdravlja kao i o planiranom poboljsanju o cemu je govorio direktor Doma zdravlja.
Kao ucesnice ovog projekta smo zadovoljni na uspjesno realizovanom projektu i odzivu zena kao i predavanjima od strane izvrsnih doktora ginekologa.Nadamo se da ova opaka bolest nece biti jedna od vodecih uzroka smrti u svijetu i kod nas i da je samosvijest zena podignut na visi nivo.

darko s

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Dvodnevni Trening o liderstvu u Livnu i Bijeljini
« Reply #4 on: January 16, 2013, 05:21:48 pm »
Iskustva s dvodnevnog treninga lidera je vise nego odlično. Zahvaljujem sto ste mi  pružili priliku da sudjelujem. To nam trebaju biti temelji za buduće vrijeme. Također Vam zahvaljujem na odobrenim sredstvima za projekt  u Bosanskom Grahovu, gdje sam kao  voditelj projekta zajedno s našim volonterima donio malo veselja i sreće u dom tih ljudi koji zaista zaslužuju svaku pohvalu u kojim uvjetima žive...

Nadam se budućoj suradnji i mnogo seminara i treninga za nas mlade...                             


                                                                                                                                                         Darko Sarić

Dana Sakotic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Dvodnevni Trening o liderstvu u Livnu i Bijeljini
« Reply #5 on: February 15, 2013, 10:17:04 am »
Imala sam priliku i zadovoljstvo da zajedno sa grupom mladih ljudi ucestvujem na pomnutom seminaru u Bijeljini,a i srecu da bas moj projekat bude odabran.
Prvi put sam ucestvovala na seminaru ovog tipa i jako  sam odusevljena.Pre svega organizacijm i sposobnoscu prdavaca da svoje znanje prenesu na pravi nacin,a zatim i cinjenicom da su se neki moji pogledi i shvatanja jako promenili.
Pre svega ,shvatila sam da svaka vizija moze postati realna i ostvarljiva i da samo treba istrajati u njoj i nikako se ne treba ogranicavati na bilo koji nacin,a narocito ne po "osnovu pola".Dakle ,razlika po tom pitanju postoji samo u fizioloskom smislu,po svemu drugom zene i muskarci su ravnopravni.

Mislim da treba dosta vise raditi na razvijanju svesti zena,pre svega, a istovremeno i svesti muskaraca o rodnoj ravnopravnosti.Inace,ljudima manjka samopuzdanja,narociro mladim ljudima.Njima je potrebno nesto da ih dodatno motivise kako bi pokrenuli svoje ambicije i ucestvovali u drustvu i promeni istog oko sebe.
U toku jedne debate koju smo imali ,a u sklopu jednog zadatka,malo sam bila zatecena a mozda i razocarana,stavom jednog od ucesnika ,koji je rekao da on ne bi nista menjao na sadasnjoj politickoj sceni,jer je njemu sve ovo ok.Uvek moze bolje (a  znamo da je ovde daleko od  dobrog),i uvek treba da tezimo promenama na bolje.
Mladim ljudima treba pokretacka snaga,njihova razmisljanja moraju teci u smeru ugradnje sopstvene licnoosti u napredak drustva,a ne da se"pomire" sa situacijom u kojoj se nalaze prihvatajuci je kao  "normalnu".

Upravo iz tih razloga treba odrzavati sto vise ovakvih seminara i animirati mlade,narocito zene,da daju svoj doprinos u razvoju drustva.

Dana Sakotic