Za radionicu u Bijeljini mogu da kazem samo da je bila odlicna, to je moj utusak kao jedne od trenerica, nadam se da ce se oglasiti i nasi ucesnici i ucesnice.
Ukratko:
Dvodnevna radionica „Liderstvo u lokalnoj zajednici“ održana je 04. i 05. decembra 2012. godine. Od 23 učesnika i učesnice, većina su aktivisti/kinje političkih partija (SDP, SP, PDP, SDS, SNSD, DNS, SRS RS, SDA) sa područja Bijeljine, Ugljevika, Zvornika i Lopara, a nekoliko njih su angažovani u NVO-a (EKO Leonardo, Svetosavska zajednica, Udruženje žena Janja). Bili su aktivni i motivisani da uče i svi veoma malo znaju o rodnoj ravnopravnosti.
S obzirom na ostavarene uštede u budžetu, uz odobrenje TPO Fondacije, podržana su tri projekta učesnica radionice.
1. „Dječiji kutak“ u MZ Gradac, opremanje dvorišta OŠ „Petar Petrović Njegoš“ ljuljaškama, klackalicama i toboganom za djecu. Koordinatorica Vukica Mićić (aktivnistkinja SDS).
2. „Prevencija karcinoma dojke i grlića materice kod žena na seoskom području opštine Ugljevik“, organizatorice Lela Marić i Zdravka Vukašinović (aktivistkinje Sosijalističke partije Ugljevik).
3. „7 ulica za 51% žena“ – inicijativa za povećanje broja ulica u Bijeljini koje nose naziv po ženama. Organizatori: Dana Šakotić i Budimir Ignjatov (aktivisti Demokratskog narodnogg saveza).
Sva tri projekta provedena su u periodu od 17 - 28.12.2012.godine.
U okviru akcije „7 ulica za 51% žena“ provedeno je istraživanje o zastupljenosti žena u nazivima ulica, trgova i javnih ustanova u Bijeljini, održan je okrugli sto na temu „Kulturno istorijski značaj ženskog društva Kolo srpskih sestara za razvoj ženske emancipacije u Bijeljini“ i pokrenuta inicijativa prema Skupštini Grada da jedna ulica dobije ime po osnivačici Kola srpskih sestara , učiteljici Mariji Todorović koja je 1905. godine osnovala ovo, prvo žensko društvo u Bijeljini. Inicijativu je podržalo svojim potpisima više od 100 građana/ki Bijeljine
Od više od 200 ulica u urbanom dijelu Bijeljine, samo sedam (7 ) nosi imena žena, pa su organizatori tako i nazvali svoju akciju.
Akcija za davanje naziva jedne ulice u gradu po ženi koja je bila aktivistkinja za humanije društvo u vrijeme kada su žene bile potpuno isključene iz javnog života ima simboličan karakter i treba da ukaže lokalnoj upravi da principi rodne ravnopravnosti nije integrisan u ovaj dio javne politike.