Novembar 2010

PREZENTIRANA SITUACIONA ANALIZA I ODRŽAN TRENING ZA PARTNERSKE NVO

Rodno osjetljiva situaciona analiza "Socijalna uključenost povratnica" rezultat je opsežne ankete koja je provedena u periodu juni-avgust 2010.godine na tri područja koja bilježe visoku stopu povrata, i to: Bijeljina/Janja  i Kozarac (RS) i Sanski Most (FBiH).
Ova analiza ukazuje na situaciju u kojoj se nalaze žene povratnice s obzirom na ostvarivanje njihovih prava na zapošljavanje, penziju, zdravstveno i socijalno osiguranje. Njeni empirijski nalazi pružaju dokaze o situaciji na terenu državnim gender mehanizmima kao doprinos implementaciji njihove strategije za gender jednakost i ravnopravnost.
Dr. Zilka Spahić Šiljak, projekt menadžerica TPO Fondacije u analizi ističe: "Nadamo se da će ova

analiza biti od koristi relevantnim državnim institucijama koje se bave pitanjima povratka i rješavanjem socijalnog statusa povratnica da u svojim politikama povratka uključe i rodno osjetljive pristupe i perspektive i osiguraju veću uključenost povratnica kroz različite vidove pomoći u obrazovanju, prekvalifikacijama, zapošljavanju i boljim uvjetima socijalne zaštite."
Prezentaciji rezultata rodno osjetljive situacione analize u nevladinoj organizaciji "Lara Bijeljina" prisustvovalo je 29, a u Forumu žena Bratunac 14 predstavnika i predstavnica lokalnih institucija koje se bave pitanjima zapošljavanja i ostvarivanja prava na zdravstveno i socijalno osiguranje.

Ovom prilikom prisutni su iznijeli nekoliko komentara i zaključaka u vezi sa rezultatima situacione analize:
1. Samozapošljavanje je znatnije zastupljeno kod muškaraca nego kod žena usljed tradicionalne raspodjele dužnosti odnosno odgovornosti muškarca za brigu o porodici, ali i zbog činjenice da su žene finansijski uslovljene da bi pokrenule vlastiti posao.
2. Potrebno je raditi na daljnjem razvoju komunikacije i razmjene iskustava između dva entitetska zavoda za zapošljavanje u pogledu rada sa povratničkom populacijom.
3. Protok informisanosti žena povratnica o postojećim programima zapošljavanja i grantovima može biti uslovljen geografskom izoliranošću, ali i nedostatkom kanala informisanja kao što je radio, pošta i sl.
4. Potrebno je pokretati nove akcije i projekte u saradnji sa nevladinim sektorom i kroz uticaj na političke izvore moći
5. Neophodna je edukacija iz sastavljanja projekata tj. pisanja projektnih aplikacija za žene povratnice.

Nakon prezentacije, treneri TPO Fondacije pružili su obuku za žene iz nevladinih organizacija Lara Bijeljina i Forum žena Bratunac kako bi povećali njihove kapacitete za rad sa povratnicama u lokalnim zajednicama i na taj način pomogli biroima za zapošljavanje da razviju set aktivnih mjera za tržište rada sa fokusom na povratnice kao vrlo ranjivu grupu.

Prezentacija rodno osjetljive situacione analize privukla je značajnu pažnju lokalnih medija. Popratili su nas RTRS, TV Arena, TV Slobomir, TV IN, Euro Blic, Srna, Semberske novine i Dnevni Avaz.
Elektronski primjerak ove situacione analize možete preuzeti na web adresi http://www.tpo.ba/b/dokument/SitAnalW.pdf