Novembar 2010
ODRŽANO 16 RADIONICA O RODNO ZASNOVANOM NASILJU ZA ŽENE IZ 48 RURALNIH SREDINA
U okviru projekta "Podizanje svijesti o pitanjima rodno utemeljenog nasilja i uloge žena u mutlireligijskom dijalogu" TPO Fondacija organizirala je 16 radionica za žene iz 48 ruralnih sredina. Radionice su održane u periodu od 26.11. do 10.12.2010. godine i to u sljedećim mjestima: Bijeljina, Sanski Most, Bosanski Petrovac, Dokanj, Maglaj, Mostar, Goražde, Zenica, Milići, Travnik, Bihać, Vareš, Kakanj, Ilijaš, Modrinje, Vogošća.
Medica Zenica u saradnji sa TPO Fondacijom je realizirala 3 edukativne radionice u zeničkoj regiji, i to u mjesnim zajednicama MZ Babino, MZ Janjići i MZ Lokvine, na kojima je prisustvovalo 46 žena. Radionice su vodile Sabiha Husić i Habiba Kovač. Učesnice radionica pokazale su veliki interes za temu nasilja, a najviše ih je zanimao način prijavljivanja nasilja i kome se obratiti za pomoć. Općenito problemi s kojima se žene i djevojke susreću u svojim mjesnim zajednicama su prije svega nerazumijevanje muškaraca u njihovim zajednicama i nedostatak podrške za potrebe ovih žena.
Udruženje "Krajiška suza" u saradnji sa TPO Fondacijom organizirala je dvije radionice u Sanskom Mostu, 27.11. i 04.12.2010. godine, na kojima je prisustvovalo ukupno 25 žena. Radionice su vodili/le Mevluda Kazić i Jasminka Šarčević-Burnić, Vedran Francuz i Roberta Nikšić. Zaključak učesnica je da su ove radionice došle kao test, odnosno
instrument potreba i načina rješavanja problema u društvu, jer se odnose na rodno zasnovano nasilje.
U.G. "Vive žene" Tuzla u saradnji sa TPO Fondacijom organiziralo je dvije radionice, i to 01.12. u MZ Dokanj, općina Tuzla i 04.12. u mjestu Nova Kasaba, Općina Milići, na kojima je prisustvovalo ukupno 32 učenika i učesnice. Radionice je vodila Aida Mustačević-Cipurković. Veliki problem na ovom području je nepismenost žena i nedostatak svijesti o tome. Shodno tome, ove žene ne razgovaraju međusobno, izostaje međusobna podrška, a u sadašnjem trenutku okvir u kojem funkcioniraju je tradicija u kojoj imaju nezavidan položaj. Jedan broj žena čini izuzetak i zbog toga nisu izolirane, ali je trebalo dosta vremena i truda da im se priznaju njihove vrijednosti.
Fondacija CURE u saradnji sa TPO Fondacijom organizirala je dvije radionice, i to 06.12. u Bosanskom Petrovcu i 12.12. u Modrinju kod Kaknja, na kojima je prisustvovalo ukupno 25 žena. Radionice su vodile Rada Sukara, Denija Hidić i Adisa Crnovršanin. Učesnice su izrazile veliko zadovoljstvo radionicom i spremnost da se odazovu na slične radionice u svojoj sredini, kao i da učestvuju u njihovoj organizaciji. Istakle su da su radionice povećale njihova znanja o pitanjima na koje nisu znale gdje naći odgovor ili se nisu usuđivale pitati zbog odgoja, te stida i straha od okoline.
FORMA F u saradnji sa TPO Fondacijom organizirala je jednu radionicu 01.12. u selu Gubavica pored Mostara, na kojoj je prisustvovalo 16 žena. Radionicu su vodile Tea Rebac i Adisa Crnovršanin. Učešće žena je bilo vrlo aktivno, slobodno su izražavale svoje mišljenje, te su istakle da se nadaju ponovnom susretu i ovakvom tipu radionica.
Centar za edukaciju i istraživanje (CEI) Nahla u saradnji sa TPO Fondacijom organizirala je jednu radionicu 05.12. u Bihaću, na kojoj je prisustvovalo 36 žena. Radionicu su vodile Roberta Nikšić i Đermana Šeta. Općenito je moguće zaključiti da učesnice nisu značajnije povezivale nasilje nad ženama sa religijom, već radije sa patrijarhalnim društvom u kome žive i općenito društvenom situacijom.
TPO Fondacija organizirala je 3 radionice i to 03.12. u Varešu, i 09.12. Ilijašu i 10.12. Vogošći, na kojima je prisustvovala 31 žena. Radionice su vodile Naida Pekmezović, Peika Rajić i Adisa Crnovršanin. Učesnice su jednoglasno zaključile da su najveći problemi koji uzrokuju nasilna ponašanja zapravo ekonomska situacija, siromaštvo i neizvjesna budućnost. Istakle su da su porodice u ruralnim sredinama zapostavljene i da ih niko nikada nije posjetio da porazgovara o problemima koji ih muče. Kod svih učesnica prisutno je razočarenje, rezignacija i nepovjerenje u organe vlasti. Naglasile su da je potrebno sastajati se češće i više razgovarati o nasilju i prevenciji, a ne samo jednom godišnje.