Decembar 2010
SOCIJALNA INKLUZIJA ŽENA POVRATNICA - PRUŽENA OBUKA I PREDSTAVLJENE PUBLIKACIJE: "Rodno osjetljiva situaciona analiza" i "Rodno osjetljiva analiza zakona"
Edukativne radionice i okrugli stolovi na kojima su predstavljene publikacije TPO Fondacije, organizirane su u periodu od 01.10. do 24.12.2010 u saradnji sa partnerskim nevladinim organizacijama Medica Zenica, Krajiška suza Sanski Most, Forum žena Bratunac, UG Grahovo, Lara Bijeljina i Žena BiH. Obuku su pružili treneri TPO Fondacije: mr.sci. Alen Kristić, mr.sci. Naida Pekmezović i mr.sci. Bojan Šošić.
Zahvaljujući pruženoj obuci i trening materijalima od strane TPO Fondacije, ojačani su kapaciteti ovih nevladinih organizacija za rad sa povratnicama u lokalnim zajednicama. Na ovaj način omogućava se biroima za zapošljavanje da razviju set aktivnih mjera za tržište rada sa fokusom na povratnice kao vrlo ranjivu grupu.
Nakon obuke, nevladine organizacije organizirale su po 3 radionice iz komunikacijskih vještina i psihosocijalne pomoći i po 3 radionice o miru i pomirenju u svojim lokalnim zajednicama. Tako je Udruženje "Žena BiH" realiziralo radionice u Mostaru, Podveležju i Željuši - Bijelo Polje, za nastavnike osnovnih škola i roditelje, djecu i žene povratnice, institucije i nevladine organizacije; NVO U.G. Grahovo realiziralo je radionice u Bosanskom Grahovu, Drvaru, Livnu i Glamoču, za povratnice članice i aktivistice ženskih nevladinih organizacija i predstavnike institucija; Organizacija žena "Lara" Bijeljina organizirala je radionice u naseljima Stara i Nova Janja i u Bijeljini za žene povratnice, predstavnike nevladinih organizacija domicilnog i povratničkog stanovništva i žene iz političkih stranaka; Medica Zenica je organizirala radionice u zeničkoj regiji za srednjoškolke, studentice, uposlenice u institucijama, članice NVO, žene iz
okolnih Mjesnih zajednica, MZ Babino, MZ Janjići, MZ Lokvine, te članice Medica Zenica, predstavnice Općine Zenica i Centra za socijalni rad Zenica; Udruženje Krajiška suza je organizirala radionice u Sanskom Mostu i mjestima Pobriježje i Trnova za žene povratnice.
Također u prostorijama pomenutih nevladinih organizacija, organizirani su okrugli stolovi na kojima su predstavljene publikacije TPO Fondacije: Rodno osjetljive analiza "Socijalna uključenost povratnica" i ''Rodno osjetljiva analiza zakonskih dokumenata u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, rada i zapošljavanja". Na ove okrugle stolove pozvani su da prisustvuju predstavnici lokalne uprave i javnih institucija iz oblasti rada, zapošljavanja, socijalne i zdravstvene zaštite, zatim žene povratnice, članice nevladinih organizacija i ženskih udruženja i mediji.
Između ostalog, korisnici i korisnice pomenutih projektnih aktivnosti istakli su da je posebno sa povratnicama nužno što više raditi u smislu ostvarivanja njihovih prava. Prije svega potrebno je širiti informacije o pravima i načinima ostvarivanja (socijalno, zdravstveno, penziono osiguranje), ali svakako potrebno je započete procese sa povratnicima i završiti. Povratnici gube povjerenje u izabranu vlast i smatraju da je previše vremena prošlo, a da im se neka pitanja (čak i egzistencijalna) nisu riješila. Jedinu podršku još vide u nevladinim organizacijama, tako da se od NVO sektora očekuje kontinuiran rad kako bi opravdali to povjerenje.
Elektronski primjerak "Rodno osjetljiva analiza zakonskih dokumenata u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, rada i zapošljavanja" možete preuzeti ovdje.