Juni 2011

zavrŠen projekat "testiraj se na dijalog"

TPO Fondacija implementirala je projekat "Testiraj se na dijalog!" u školama u općini Centar. U okviru projekta održano je 5 radionica i 10 test kružoka sa ciljem upoznavanja uloge dijaloga u prevenciji nasilja sa naglaskom na rodno zasnovano nasilje. Projekat je realiziran u periodu mart-juni 2011.godine uz saglasnost Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo i finansijsku podršku Općine Centar.
Projekat "Testiraj se na dijalog!" TPO Fondacije obuhvatio je 3 srednje škole i 8 osnovnih škola na

području općine Centar sa ciljem razvijanja dodatnih vještina i sposobnosti kod učenika kako bi se jačala svijest o važnosti razumijevanja, tolerancije i uvažavanja različitosti i realizirale zajedničke akcije za opće dobro lokalnih zajednica. Na dijalog je "testirano" više od 200 učesnika (10 pedagoga i 217 učenika), a učenici su kao rezultat u školama kreirali zidne novine i letke sa porukama o dijalogu, multireligijskom dijalogu i prevenciji nasilja uključujući rodno zasnovano nasilje.
Pedagozi su ovu edukaciju ocijenili važnom i potrebnom za učenike, a pitanja iz testa na dijalog relevantnim i značajnim za odgoj i edukaciju učenika u cilju podizanja svijesti o prihvaćanju različitosti i djelovanja za opću dobrobit društva. Učenici su posebno naglasili vrijednost dijaloških kompetencija

kao što su povjerenje, poštenje, aktivno slušanje, aktivizam i saradnja.
"Čini se da snaga riječi, iako je ogromna, danas sama po sebi nije dovoljna. Djelo govori tisuću riječi, pa tako i vaše radionice. Učenici kao i profesori su sa zadovoljstvom sudjelovali u svakom momentu. Možda je ovo mali korak za čovječanstvo, ali je sigurno veliki korak za pojedinca koji živi u državi tranzicije. U državi koja će kroz ovakav dijalog i kulturu ophođenja brže stići do EU, a pojedinac će sa ponosom bitisati u ispunjenju svoga postojanja kao čovjeka dostojnim dobrote", izjavila je Danijela Klepić, pedagogica KŠC Srednja medicinska škola.
"Iskreno, mislila sam da učenici osnovne škole neće moći da prate ovaj projekat u potpunosti. Drago mi je da sam se prevarila u tom pogledu i jako me raduje da se on provodi i sa učenicima osnovne

škole. Ono što mi se posebno sviđa jeste to da se o ne govori samo o nasilju, jer kad se o nečemu previše priča, u izvjesnom smislu, to postane reklama za tu pojavu, već se istovremeno govori o dijalogu kao prevenciji nasilja. Jedna uputa za ubuduće: mislim da djeca, kao i odrasli shvataju da je dijalog neophodan, ali često ne poznaju dijaloške vještine, pa je poželjno više praktičnih vježbi za razvijanje tih vještina", istakla je Berka Bibić, pedagogica OŠ "Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak".
Maida Bavčić, pedagogica Srednje škole primijenjenih umjetnosti naglasila je:"Nasilje kao ozbiljan društveni problem prisutan je u svim sferama života i upravo iz tog razloga, odgojni preventivni rad u školama potencira teme

međusobnog uvažavanja, razumijevanja, nenasilnog rješavanja konflikata. Projekat "Testiraj se na dijalog" realiziran u našoj Školi u organizaciji TPO Fondacije, dao je značajan doprinos u tretiranju navedene problematike i to iz ugla rodno utemeljenog nasilja i mulltireligijskog dijaloga. Mišljenja sam da je ovaj projekat dobro došao u školskoj praksi."
U okviru 5 radionica "Testiraj se na dijalog" educirano je ukupno 10 pedagoga i 52 učenika iz 3 srednje škole (Srednja škola primijenjenih umjetnosti, KŠC Srednja medicinska škola, Srednja Građevinsko-geodetska škola) i 8 osnovnih škola (OŠ "Vladislav Skarić", OŠ "Nafija Sarajlić", OŠ "Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak", OŠ "Isak Samokovlija",

OŠ "Musa Ćazim Ćatić", OŠ "Silvije Strahimir Kranjčević", OŠ "Alija Nametak", KŠC "Sv. Josip – Stup").
U školama OŠ "Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak", Srednja škola primijenjenih umjetnosti i KŠC Srednja medicinska škola organizirano je i 10 test kružoka s ciljem "testiranja na dijalog" putem upitnika na kojeg je odgovorilo 165 učenika. Učenici ove tri škole su osmislili letak i zidne novine za promociju projekta "Testiraj se na dijalog", a najbolje ideje su prigodno nagrađene.
Za sve učesnike projekta "Testiraj se na dijalog" obezbjeđen je priručnik "Dijalogom protiv nasilja" čije su autorice dr. Zilka Spahić-Šiljak, program menadžerica TPO Fondacije i mr.sc. Sabiha Husić, direktorica Medica Zenica.