Juli 2012

PoČetak projektnih aktivnosti na Projektu
"Jednake moguĆnosti" Jednodnevne radionice za mlade politiČare i politiČarke

Krajiška suza
U okviru edukativnog dijela Projektnih aktivnosti i lobiranja, održana je jednodnevna radionica za mlade političarke i mlade političare u Udruženju Krajiška suza u Sanskom Mostu 18.07.2012.god. Cilj radionice je bio upoznavanje pristupu rodno-osjetljivih politika djelovanja, a tri najuspješnija učesnika/ce će pohađati Političku akademiju i učestvovati u nacrtu Gender akcionog plana u saradnji sa lokalnim partnerima.
Voditeljice radionice su bile Mevluda Kazić i Almira Selimović. Mladi političari/ke iz Sanskog Mosta, predstavnici različitih političkih stranaka,su kroz radionicu pokazali da imaju isti cilj i žele promjene, prvenstveno u svom gradu, a zatim i u cijeloj BiH. Istakli su da je osnaživanje putem ovakvih

edukativnih radionica zaista neophodno kako za politički kadar BiH tako i za žensko glasačko tijelo, obzirom na nedostatak rodne ravnopravnosti u zemlji što je opet posljedica tradicionalnih vrijednosti u zemlji. Radionica je mladim političarima/kama ponudila da kroz vježbe i dijalog sagledaju neophodnost inkorporacije rodne dimenzije u politički rad. Voditeljice su, pored elementarnih vježi o rodu i spolu, radile na upoznavanju učesnica/ka sa pravnim aspektom rodne ravnopravnosti posebno se osvrćući na CEDAW konvenciju.
Udruženje Krajiška suza će također u periodu od jula do septembra 2012 održati po tri radionice u pet ruralnih sredina.

Forma F Mostar
U okviru edukativnog dijela Projektnih aktivnosti i lobiranja, Forma F Mostar održala je jednodnevnu radionica za mlade političarke i mlade političare u hotelu Bristol 18.07.2012.god. Cilj radionice je bio upoznavanje pristupu rodno-osjetljivih politika djelovanja, a tri najuspješnija učesnika/ce će pohađati Političku akademiju i učestvovati u nacrtu Gender akcionog plana u saradnji sa lokalnim partnerima.
Voditeljice radionice su bile Ana Vuković i Mirjana Penava. Učešće na radionici uzelo je 14 učesnica/ka iz 5 političkih stranaka (7 učesnica i 7 učesnika). Učesnici/ce su izrazili spremnost za međusobno upoznavanje kao i na razmjenu djelovanja unutar

svojih političkih stranaka na temu rodno-osjetljivih politika.
Radionica je pojedinim učesnicima po prvi put omogućila sagledavanje i upoznavanje sa pravnim okvirom za rodnu ravnopravnost u BiH(Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH,CEDAW, GAP.) kao i primjenu istih. Učesnici/ce su, na kraju radionice, naglasili da su njhova očekivanja po pitanju osvještenosti u domenu rodno-osjetljivih politika ispunjena i da će u svom daljem radu nastojati primijenjivati rodno-osjetljive politike.
Udruženje Forma F će također u periodu od jula do septembra 2012 održati po tri radionice u pet ruralnih sredina.

Glas žene Bihać
U okviru edukativnog dijela Projektnih aktivnosti i lobiranja, organizacija Glas žene je 07.07. održala jednodnevnu radionicu za mlade političarke i mlade političare u hotelu Paviljon, Bihać. Cilj radionice je bio upoznavanje pristupu rodno-osjetljivih politika djelovanja, a tri najuspješnija učesnika/ce će pohađati Političku akademiju i učestvovati u nacrtu Gender akcionog plana u saradnji sa lokalnim

partnerima.
Voditeljice radionice su bile Enisa Raković i Neira Raković Čelebić.Na radionici je prisustvovalo petnaestak mladih ljudi iz pet BiH stranaka, a teme kojima su se bavili su bile: rodna ravnopravnost, uloga žena i muškaraca u politici. Učesnici su također razmatrali Zakon o ravnopravnosti spolova i CEDEW.