Decembar 2012

LOKALNE INICIJATIVE U LIVNU

U okviru projekta "Rodno inkluzivne zajednice u BiH", koje je UŽ "Li-Woman" u ulozi lokalnog partnera implementirao na području Katona Livno u 2012. godini, održan je dvodnevni seminar za mlade lidere. Na treningu, koji je bio održan 01. i 02.12. 2012. godine, posebna aktivnost bila je Izrada projektne ideje u lokalnoj zajednici gdje su izabrana dva prijedloga: "Položaj žena u lokalnoj zajednici" i "Mladi aktivisti pomažu osobe starije životne dobi". Ove grupe mladih ljudi su još jednom pokazale da zasigurno imaju potencijala da iniciraju i realiziraju promjene u svojim lokalnim zajednicama u svrhu poboljšanja i razvijanja rodno inkluzivnih zajednica.
Na treningu je učestvovala 21 mlada osoba iz 4 općine: Livno, Bosansko Grahovo, Glamoč i Drvar. Tokom 2012. godine na ovom području vršeno je istraživanje o socijalnoj inkluziji žana na ovom području. Trening su vodile Emina Abrahamsdotter i Jasminka Borković.
Dvodnevni trening je protekao u interaktivnom radu, kroz prezentacije i mnogo vježbi, a predstavljen je Priručnik o liderstvu koji je sastavni dio projekta "Rodno inkluzivne zajednice u BiH".
Voditeljice treninga su izvršile selekciju dva najbolja prijedloga projekta za rodno inkluzivne politike u dvije mjesne zajednice, a LI-Woman je izvršio uplatu sredstava za njihovu implementaciju.
Odabrani su prijedlozi grupe učesnica iz Glamoča, koju je vodila Elvedina Vojić (projekt je nosio naziv: "Položaj žena u lokalnoj zajednici") i mladi iz Livna (projekt je nosio naziv: "Mladi aktivisti pomažu osobe starije životne dobi"). Oba projekta su imala za cilj da pokažu vještine rukovođenja, koje su

savladali prilikom treninga o liderstvu i da ih primijene u svojim lokalnim zajedicama.
- U Bos. Grahovu projekt je podrazumijevao obilazak dvije mjesne zajednice, podjelu paketa sa hranom domaćinstvima u selima udaljenim oko 40 km od Bos. Grahova kojima se teško prilazi.
- U Glamoču je prva aktivnost bila provođenje ankete o položaju žena u Glamoču, čiji je rezultat pokazao da nema žena u javnom životu ove zajednice, da se ne ističu na pitanjima rodne ravnopravnosti, da ih većina ne prepoznaje značaj rodne i socijalne inkluzije žena, te da ne prepoznaju liderice u ženama. Također je konstantirano da je nasilje prisutno u velikom procentu, ali da se o njemu javno ne govori.
- Najvažniji zaključak skupova u Glamoču je njihova odluka da pokrenu proceduru formiranja i registriranja udruženja žena, koje bi se bavilo pitanjima žena, ravnopravnosti i jednakih mogućnosti. Ovo je posebno značajno zbog toga što u Glamoču nema ženskih organizacija (prije nekoliko godina bile su dvije i ugasile se).
Zaključak implementatora projekta, trenera dvodnevne radionice za mlade lidere, kao i građana koje smo imali priliku čuti, jeste da ove grupe mladih zasigurno imaju potencijala da iniciraju i realiziraju promjene u svojim lokalnim zajednicama u svrhu poboljšanja i razvijanja rodno inkluzivnih zajednica. Web-portal LIGEZA, koji se nalazi u okviru TPO website omogućio je učesnicima prethodno opisanih aktivnosti da iznesu svoje mišljenje o njima, što su neki i učinili, te na taj način doprinijeli unapređenju foruma.