August 2013
SEMINAR "USTAVNE REFORME I GENDER PERSPEKTIVA U BIH I EVROPSKOJ PRAKSI"TRODNEVNI SEMINAR U KONJICU, 12-15.08.2103
U okviru projekta Ustavne promjene u BiH: Jednake mogućnosti za muškarce i žene u politici koji finansira Švicarska razvojna agencija (SDC), u periodu od 12. do 15. augusta 2013. godine u Konjicu je održan trodnevni seminar na temu Ustavne reforme i gender perspektiva u BiH i evropskoj praksi. Cilj seminara je bio upoznavanje učesnica sa iskustvima ustavne reforme posmatrane kroz prizmu ravnopravnosti polova u zemljama u regionu i Evropi i pripreme partnerskih organizacija za dijalog u procesu ustavnih reformi u BiH. TPO tim je pripremio rodno osjetljive amandmane i prezentirao ih učesnicama, kao i Platformu koju je zajednički usaglašena sa HCA Banja Luka i Udružene žene Banja Luka koje su pripremale Platformu sa članicama Ženske mreže. Seminar je organizovan za 10 partnerskih nevadinih organizacija koje učestvuju u implementaciji projekta. Predavanja i radionice na seminaru održale su ekspertice iz oblasti ustavnog i međunarodnog prava, politike i
nevladinog sektora, te žene koje su u svojim zemljama učestvovale u reformskim procesima.Poseban doprinos uspješnom radu na seminaru dale su predstavnice 10 nevladinih organizacija koje učestvuju u projektu Jednake mogućnosti za žene i muškarce u politici. Svojim aktivnim radom i zalaganjem dale su veliki broj konstruktivnih predloga za unaprijeđenje amandmana na ustav iz geneder perspektive, učestvovale u izradi akcionog plana za zagovaranje ustavne reforme, a u diskusiji sa eksperticama podijelile svoje znanje i iskustvu iz dosadašnjeg rada u oblasti roda i ustavnih promjena. Organizacije uključene u implementaciju projekta su: Udružene žene Banja Luka, LARA Bijeljina, Glas žene Bihac, Forum žena Bratunac, UG Grahovo - Bosansko Grahovo, Forma F Mostar, Krajiška suza Sanski Most, KULT Sarajevo, Vive žene Tuzla and Medica Zenica. TPO koordinira radom parterskih organizacija.
Prvog dana seminara (12.08.2013.) učesnicama se obratila profesorica Marijana Pajvančić, koja je dala uvodne informacije o tipovima odredbi koje bi svaki ustav trebao da sadrži, temeljnim principima, te specifičnim odredbama koje garantuju ravnopravnost polova. Nakon izlaganja teorijskog okvira, profesorica Pajvančić govorila je o svom iskustvu u oblasti reforme ustava iz gender perspektive u Srbiji, te odgovorila na veći broj pitanja u toku diskusije. Govoreći o iskustvu Srbije, navela je da postoje ključni akteri sa kojima se mora komunicirati kako bi se ostvario željeni cilj, ukazala na značaj kontakata sa političarkama i medijima, te podijelila naučene lekcije sa učesnicama.
Marijana Pajvančić je redovna profesoricana Fakultetu za evropske pravno-političke studije Univerziteta Singidunum gde predaje Ustavno pravo, Parlamentarno pravo, Izborno pravo, Ustavno sudstvo i Ustavnosudsku zaštitu ljudskih prava. Učestvovala u pripremi prijedloga za uspostavljanje institucionalnih mehanizama za ostvarivanje ravnopravnosti polova u Srbiji, bila je predsjednica ekspertske radne grupe za izradu Zakona o ravnopravnosti spolova a kao članica ekspertskog tima za izradu Ustava Srbije
spolova a kao članica ekspertskog tima za izradu Ustava Srbije formulisala je odredbe Ustava o rodnoj ravnopravnosti. bila je članica tima za pisanje Nacionalnog plana aktivnosti za unapređenje položaja žena.
Uvodno izlaganje drugog dana rada (13.08.2013.) dala je Lajla Zaimović Kurotović koja je predstavila studiju pripremljenu u okviru projekta Jednake mogućnosti, te govorila o dosadašnjim inicijativama za izmjenu Ustava BiH. Pored navedenih inicijativa, govorila je o specifičnostima aspekta rodne ravnopravnosti, postojećim zakonskim rješenjima koji se odnose na rodnu ravnopravnost, precizirala na koji način postojeći ustav tretira rodnu perspektivu, te kratko prezentirala nalaze studije i preporuke na osnovu kojih je dalje pristupljeno izradi amandmana.
Lajla Zaimović Kurtović posjeduje dugogodišnje iskustvo u radu lokalnih i međunarodnih organizacija, vodila je i učestvovala u implementaciji brojnih ACIPS-ovih projekata iz oblasti zaštite i promocije ljudskih prava, rodnih pitanja, problema iz oblasti obrazovanja i tranzicijske pravde, te vodila implementaciju dva ACIPS-ova projekta iz oblasti ustavne reforme: "Ostali: Inicijativa za promišljanje ustavnih promjena u BiH" u periodu 2009 – 2010 i "Demokratija bez građana" tokom 2012. godine.
O izmjenama ustava, to jest amandmanima razvijenim u okviru projekta govorila je Besima Borić. Ona je pojasnila da je izmjeni ustava pristupljeno na taj način da se mijenja postojeći tekst ustava, bez uvođenja novih članova. Prema njenom mišljenju, ovo bi moglo dati bolje rezultate, te su manje šanse da ideja bude odbačena. S obzirom da je urađena izmjena svakog člana Ustava, rodna perspektiva je naglašena gdje god je to bilo moguće. U Power Point Prezentaciji predstavljeni su amandmani. Tokom diskusije učesnice seminara dale su svoj doprinos komentarišući amandmane i nudeći njihove izmjene u cilju poboljšanja postojećeg teksta. Na seminaru su definisane buduće aktivnosti koje se odnose na zagovaranje za ustavne reforme, te prezentaciju usaglašenih amandmana i Platforme.
Besima Borić posjeduju dugogodišnje iskustvo bavljenja politikom, posebno socijalnom politikom, ljudskim pravima, te pitanjima ravnopravnosti
spolova. U periodu 2001-2002. bila je ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izjeglice. Zastupnica je Socijaldemokratske partije u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH i predsjednica Odbora za rad i socijalnu politiku, te članica Komisije za ravnopravnost spolova i Odbora za raseljene osobe.
Drugi dio dana organizovana je radionica o zagovaranju za ustavne promjene. Radionicu je izvela Emina Abrahamsdotter, koja posjeduje bogato u iskustvo u oblasti nevladinog sektora, sindikalnog organizovanja, te političkoj participaciji. Učesnice su imale priliku da se upoznaju sa općim konceptom zagovaranja, koracima koji vode ka uspješnoj realizaciji cilja, te akcionim planiranjem u okviru zagovaračkih aktivnosti. Tokom vježbi učesnice seminara su odredile ko su relevantni sagovornici u ovom procesu, kome se treba obratiti za podršku, na koji način angažovati medije, te definisale aktivnosti, vremenske rokove i odgovorna lica i institucije za pojedine aktivnosti.
Treći dan seminara (14.08.2013.) u cijelosti je bio posvećen predstavljanju iskustva Islanda, te diskusiji o tome kako bi se naučene lekcije mogle primijeniti u Bosni i Hercegovini. Veoma značajna je činjenica da je ekspertica Silja Bara Omarsdottir bila direktno uključena u proces izrade novog Ustava Islanda, te je predstavila svoje iskustvo iz perspektive aktivistkinje i ekspertice za ravnopravnost polova. U uvodnom izlaganju, profesorica Omarsdottir je učesnicama približila situaciju u kojoj se Island nalazio kada je počeo rad na ustavnoj reformi, od ekonomske krize, građanskog nezadovoljstva, pada vlade te objasnila proces participativne demokratije pri izboru Ustavnog vijeća, koje su građani birali na posebno organizovanim izborima. Učesnice su bile zainteresovane za detalje u vezi sa procedurom, sredstvima koje je bilo potrebno izdvojiti, komunikacijom sa građanima i načinom na koji je dokument predstavljen. Zaključeno je da uprkos širokom demokratskom procesu ustav nije usvojen jer nije postojala politička volja, što na određeni način predstavlja i prepreku u Bosni i Hercegovini.
Silja Bára Ómarsdóttir predaje na Fakultetu političkih nauka na Univerzitetu Islanda. Njena istraživanja usmjerena su na vanjsku politiku, sigurnost i feminizam u međunarodnim odnosima. Aktivna u većem broju pokreta koji se zalažu za pošitavnje ljudskih prava, te je članica odbora Islandske feminističke asocijacije, Islandskog udruženja za ženska prava, Nacionalnog komiteta UNIFEM-a u Islandu, kao i Komisije za
ravnopravnost spolova Islanda. U ljeto 2011. bila je angažirana u Ustavnom vijeću Islanda i predsjedavala je komitetom za zaštitu ljudskih prava i prirodnih resursa.
Posljednji dan seminara (15.08.2013.) govorila je Agnes Bernhard, ekspertica iz oblasti prava, sa dugogodišnjim iskustvom u radu prevosudnih organa Austrije. U uvodnom izlaganju dala je prikaz evolucije zakonodavstva i Ustava Austrije, te skrenula pažnju na konzervativni karatker društva i sistema u Austriji. Dugo godina sistem je odolevao raspravama o jednakosti polova, ali dugotrajna borba kroz različite mehanizme, uključujući i Ustavni sud Austrije, dala je rezultate. Do 1994. godine nijedna žena nije bila članica ustavnog suda, a mali broj žena se uopšte bivio pravom. Danas je situacija mnogo bolja nego ranije, ali kroz slučajeva u oblasti jednakosti polova koji su iznošeni pred Ustavni sud moglo se jasno vidjeti da je društvo i sistem diskriminirao žene na osnovu stereotipa i patrijarhalnih vrijednosti. Kroz konkretne primjere, te vježbe, učesnicama je približen proces rezonovanja Ustavnog suda Austrije, te koraci koje je ova zemlja napravila kako bi došla do stanja ženskih prava kakva danas poznajemo.
Agnes Bernhard je doktorica prava, sa više od 20 godina profesionalnog iskustva u pravosuđu, javnim institucijama, centrima za obuku i na velikom broju projekata. Dr. Bernhard je ekspertica iz oblasti ljudskih prava i jednakosti spolova, sa specifičnim poznavanjem ove oblasti u zemljama regiona Jugoistočne Evrope i Turske, po pitanju izrada legislative i politika, dizajn i realizacija treninga.