TPO fondacija objavila je novu svoju publikaciju „Lovorike za žensku glavu: Rodna dimenzija književnog nagrađivanja u Bosni i Hercegovini“. Autorice izdanja su Adisa Bašić i Ajla Demiragić. Publikacija je štampana na 168 strana na kojima je sadržano pet poglavlja.
Osim uvodnog dijela obuhvataju i poglavlje Sistem književnog nagrađivanja i pitanje roda: šta su književne nagrade i kome (ili čemu) one služe?, Rodni aspekti bosanskohercegovačkih književnih nagrada, Zaključna razmatranja, a posljednje peto poglavlje čini Dodatak: intervjui s književnicama.
Izuzetno značajna publikacija donosi važna teorijska razmatanja i analize pozicije žene u polju književnosti, pa u nastavku donosimo samo mali dio teksta iz publikacije, a koji se tiče navedene teme:
– Sudeći prema nekim statističkim podacima, može se utvrditi da je pozicija žena u polju književnosti značajno bolja u odnosu na druge grane umjetnosti. Međutim, u mnogim aspektima profesionalnog života književnica i dalje je prisutan rodni jaz i problem podzastupljenosti. Najprije, još uvijeTk je naglašen rodni jaz u iznosu honorara, u medijskoj vidljivosti, poziciji koju zauzimaju kao spisateljice specifičnih žanrova, a posebice u praksama književno-kritičke valorizacije ženskog stvaralaštva (kroz slabiju zastupljenost u antologijama, povijesnim pregledima ili udžbenicima i školskim lektirama). Rodni jaz je izrazito naglašen u polju književnog nagrađivanja, naročito kada se uzmu u razmatranje one najutjecajnije književne nagrade – navodi se, između ostalog, u najnovijem izdanju TPO fondacije.